Α1

Γ2

Γ3

Αρμοδιότητες

οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων ορίζονται στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς και έχουν τις παρακάτω υποχρεώσεις:

• Ελέγχουν την πληρότητα των ατομικών φακέλων των μαθητών που περιέχουν:
    • αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (και από τους δύο γονείς)
    • φωτοαντίγραφο ταυτότητας
    • φωτογραφία (ή βγάζουν μια σε κάθε μαθητή με το κινητό τους)
    • Πιστοποιητικό γέννησης των αλλοδαπών επισήμως μεταφρασμένο

• Επαληθεύουν τους τίτλους εγγραφής εφόσον ο τίτλος δεν ήρθε υπηρεσιακά.

• Ελέγχουν σε συνεργασία με τον υποδιευθυντή για την ορθότητα των καταχωρημένων στοιχείων των μαθητών στο MySchool

• Διαχειρίζονται τους ατομικούς φοριαμούς των μαθητών (κλειδιά κλπ)

• Ορίζουν τακτικό και αναπληρωματικό απουσιολόγο.

• Καταχωρούν, καθημερινά, τις απουσίες από το ημερήσιο δελτίο στο MySchool και αρχειοθετούν τα αποκόμματα.

• Ενημερώνουν -με SMS και email μέσω MySchool- τους γονείς & κηδεμόνες μόλις οι απουσίες του μαθητή φθάσουν συνολικά τις 30. Όταν ξεπεραστούν οι 30 απουσίες, ενημερώνουν κάθε πρώτο 5ήμερο του μήνα για τις απουσίες του προηγούμενου μηνός.

• Τήρηση αρχείου δικαιολογητικών για μη προσμετρούμενες απουσίες. Τα δικαιολογητικά πρωτοκολλούνται και ενημερώνεται το MySchool. Στο τέλος κάθε τετραμήνου αθροίζονται οι απουσίες (σύνολο απουσιών - σύνολο μη προσμετρώμενων) και αναφέρονται στη σχετική πράξη του συλλόγου (παιδαγωγική συνεδρίαση).

• Καταχωρούν σε συνεργασία με τον Δντή ή τον Υποδντή στο MySchool (Καρτέλα Παιδαγωγικά μέτρα) τις ωριαίες αποβολές και τις άλλες εκτός των ωριαίων ποινές (ή και διακρίσεις) εάν υπάρχουν.

• Συνεργάζεται με τον αρχαιότερο διδάσκοντα στο τμήμα, για τη σύγκληση και θεματολογία του Συμβουλίου τμήματος.

• Καταχωρούν και Ελέγχουν την βαθμολογία

• Ελέγχουν υπογράφουν και παραδίνουν τους ελέγχους προόδου στους γονείς και κηδεμόνες.