Μέντορας Α

Επιλογή Παιδαγωγικών Συμβούλων - Μεντόρων

Οι Μέντορες τοποθετούνται με απόφαση του Δντή της σχολικής μονάδας με βάση τα κριτήρια του άρθρου 4 της 102919/ΓΔ4/25-8-2022 Υπουργικής Απόφασης υπό την προϋπόθεση ότι στη σχολική μονάδα υπηρετούν εκπαιδευτικοί με έως πέντε (5) έτη υπηρεσίας και η θητεία τους διαρκεί ένα (1) σχολικό έτος.

Μέντορες ορίζονται

• Ένας (1) σε μονάδες που υπηρετούν μέχρι και Οκτώ(8) εκπαιδευτικοί με υπηρεσία έως 5 έτη.
  • Δύο (2) σε μονάδες που υπηρετούν από 9 έως και 16 εκπαιδευτικοί με υπηρεσία έως 5 έτη.
  • Τρεις (3) σε μονάδες που υπηρετούν από 17 και άνω εκπαιδευτικοί με υπηρεσία έως 5 έτη.

Έργο των Παιδαγωγικών Συμβούλων - Μεντόρων

• Ο Παιδαγωγικός Σύμβουλος - Μέντορας εντοπίζει τις εκπ/κές και παιδαγωγικές/διδακτικές ανάγκες των νέων εκπαιδευτικών και διοργανώνει μαζί τους μια σειρά από προγράμματα, που ως σκοπό έχουν την κάλυψη των διαπιστωθεισών αναγκών τους και στόχο την ενδυνάμωση της αυτοπεποίθησης και της ετοιμότητάς τους. Συγκεκριμένα:

• Συμβάλλει στη σταδιακή ενσωμάτωση του νέου συναδέλφου του στο σχολικό πλαίσιο και περιβάλλον, προκειμένου να εξασφαλισθεί η όσο το δυνατόν εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας.

• Τον πληροφορεί και τον καθοδηγεί ως προς το διδακτικό έργο του και ειδικότερα στη διαχείριση της διδακτικής ύλης, συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό ενεργά στη βελτίωση των εκπαιδευτικών δεξιοτήτων του.

• Προσφέρει υποστήριξη, καθοδήγηση και εποικοδομητική ανατροφοδότηση.

• Κατευθύνει τον ως άνω εκπαιδευτικό ως προς την επίλυση πάσης φύσεως θεμάτων που, τυχόν, ανακύψουν κατά τη διδακτική και εκπαιδευτική διαδικασία, εντός της σχολικής μονάδας.

• Οργανώνει σε συνεργασία τόσο με τον Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης, όσο και με τον εκπαιδευτικό την πραγματοποίηση τουλάχιστον τριών διδασκαλιών εντός του διδακτικού έτους, οι οποίες θα λαμβάνουν χώρα από τον α) μέντορα με παρατηρητή τον καθοδηγούμενο εκπαιδευτικό, β) καθοδηγούμενο εκπαιδευτικό με παρατηρητή τον μέντορα και γ) από κοινού.

• Καθοδηγεί τον νέο συνάδελφό του για τον ορθό τρόπο επικοινωνίας με τους γονείς/κηδεμόνες και τους μαθητές.

.