Θεσμικό Πλαίσιο

• 20883/ΓΔ4/12-2-2020  ΦΕΚ 456/τ. Β΄/13-2-2020  «Εκδρομές – Εκπαιδευτικές επισκέψεις και μετακινήσεις μαθητών/τριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».
  • Άρθρο 4 της ΚΥΑ Δ1α/Γ.Π.οικ. 55254/09-09-2021 (ΦΕΚ 4187/Β/10-09-2021)

Τί είναι και πως γίνεται

Εκπαιδευτικές επισκέψεις είναι οι μετακινήσεις μαθητών στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό που μπορούν να πραγματοποιηθούν:

• Α. Στο πλαίσιο εγκεκριμένων εκπ/κών προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων Μέχρι δύο (2) εκπαιδευτικές επισκέψεις στο εσωτερικό ή εξωτερικό ή σε Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.). Οι παραπάνω εκπαιδευτικές επισκέψεις αφορούν στη συγκεκριμένη ομάδα μαθητών και μαθητριών – εκπαιδευτικών, οι οποίοι υλοποιούν το πρόγραμμα και πραγματοποιούνται σύμφωνα με τις κατ’ έτος οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ.. Στις μετακινήσεις της παρούσας παραγράφου δεν συμπεριλαμβάνεται η ολιγόωρη μετακίνηση της ομάδας για τη συμμετοχή κατά την ημέρα παρουσίασης των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

• Β. Στο πλαίσιο των διδακτικών στόχων του Αναλυτικού Προγράμματος Μέχρι μία (1) εκπαιδευτική επίσκεψη ανά τάξη τάξη Γυμνασίου ή Γενικού Λυκείου. Το πρόγραμμα των εκπαιδευτικών επισκέψεων μπορεί να είναι διαθεματικό και να συνδέεται με συγκεκριμένους διδακτικούς στόχους και διδακτικές ενότητες περισσότερων του ενός μαθημάτων.

Προϋποθέσεις - Διαδικασία

Πότε:

Μέχρι δέκα (10) ημέρες πριν τη λήξη των μαθημάτων, οποτεδήποτε μέσα στο διδακτικό έτος.

Διάρκεια

Έως τρεις (3) εργάσιμες ημέρες ή έως πέντε (5) ημέρες, εάν συμπεριληφθούν έως δύο (2) αργίες. Στις ημέρες μετακίνησης δεν συνυπολογίζονται οι διανυκτερεύσεις κατά τη διάρκεια της μετακίνησης των μαθητών και μαθητριών με πλοία, στην περίπτωση που αυτά εκτελούν αποκλειστικά και μόνο βραδινά δρομολόγια.

Αριθμός Μαθητών

Συμμετοχή τουλάχιστον του 70% των μαθητών που υλοποιούν το πρόγραμμα (Α Περίπτωση) ή του 70% των φοιτώντων μαθητών της τάξης (Περίπτωση Β)

Μη Συμμετέχοντες

Παραμένουν στο σχολείο και παρακολουθούν ειδικά διαμορφωμένο ωρολόγιο πρόγραμμα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων