Διαδικασία Εγγραφής

Επειδή το Λύκειο δεν υπάγεται στην υποχρεωτική εκπ/ση, οι μαθητές που επιθυμούν να φοιτήσουν σ αυτό πρέπει κάθε χρόνο να εγγράφονται ή να ανανεώνουν την εγγραφή τους.  Αυτό πλέον γίνεται μέσω ειδικής πλατφόρμας, που είναι διαθέσιμη συγκεκριμένες ημερομηνίες κάθε χρόνο, η οποία βρίσκεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Προθεσμίες για το σχ. έτος 2023-24:

θα ανακοινωθεί σύντομα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για να μην υπάρξει πρόβλημα ταυτοποίησης, πριν την έναρξη των εγγραφών (Θα ειδοποιηθείτε με email), και οι δύο γονείς (ή κηδεμόνες) πρέπει να στείλουν στο σχολείο υπεύθυνες δηλώσεις ώστε εκτός των άλλων να φαίνονται καθαρά τα στοιχεία εκείνου που κάνει την εγγραφή όπως ακριβώς έχουν δηλωθεί στο taxisnet.  Οι δηλώσεις μπορεί να γίνoυν και από το gov.gr (εδώ μπορείτε να βρείτε τα κείμενα των δύο δηλώσεων) και να αποσταλούν στο σχολείο με email.

Την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει με τους προσωπικούς του κωδικούς "taxis":

• ο κηδεμόνας για τους ανήλικους μαθητές (εκείνος που έχει καταχωρηθεί ως «Κηδεμόνας e-εγγραφές» στο ΠΣ myschool)
  • ο ίδιος ο μαθητής αν είναι ενήλικας, (εφόσον έχει καταχωρηθεί στο ΠΣ myschool ως κηδεμόνας του εαυτού του)

για μαθητές που έχουν ορισθεί "υπεύθυνοι κατά το νόμο" για κάποιον μαθητή, απαιτείται αποδεικτικό έγγραφο δημόσιας αρχής για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους στο σχολείο.

Επισημαίνεται ότι, αν οι αιτούντες κηδεμόνες ή ενήλικοι μαθητές δεν διαθέτουν κωδικούς taxis, οφείλουν να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να τους αποκτήσουν έγκαιρα.

Υπενθυμίζεται ότι την κατανομή των μαθητών σε σχολεία, την κάνει η Δνση Β/θμιας και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερωθούν σε ποιο σχολείο θα φοιτήσουν στην ίδια ηλεκτρονική Δνση, πατώντας το κουμπί «Οι αιτήσεις μου» (επάνω δεξιά).